Daha Nereye Çıkacaksın EUR/USD?

27 Temmuz 2010

Daha Nereye Çıkacaksın EUR/USD?

Dün ABD’den Yeni Konut Satışları verisinin beklenenin çok üzerinde gelmesi ve FEDEX’in kar beklentisini yukarı çekmesiyle ABD borsaları %1’e yakın yükselişle dünü kapamıştı. Bugünde borsalarda yükselişler devam ediyor. Stres testleriyle ilgili açıklamalar devam ediyor. Olumlu gelse bile stres testlerinin gerçekçiliği sorgulanıyor. Morgan Stanley raporunda 24 bankanın %8’lik sermaye yeterlilik oranının altında kaldığını belirtiyor. Peki nedir bu sermaye yeterlilik oranı, Basel kriterlerine göre bankaların bulundurması gereken sermaye miktarı. Bu durumda Avrupa Bölgesinin açıkladığı kadar iyimser bir tablo olmayabilir.

 

Sabah saatlerinde Almanya’dan gelen tüketici güveninin son 8 ayın en yükseği olmasında Almanya’nın dünya kupasındaki başarısının etkisi büyük, tüketiciler güçlü ekonomik koşulların oluştuğuna ve istihdam piyasasının iyileşeceğine güveniyorlar. Tüketici güveninde beklenmeyen artış cuma günü gelecek olan Almanya Perakende Satış verisinin de olumlu geleceğinin göstergesi olabilir.

 

1.30 seviyesi üzerinde yine tutanamayan parite yönünü aşağı çevirmiş gözüküyor. Daha nereye çıkacaksın EUR/USD diyoruz ve üst bant olarak 1.3140 seviyesini belirliyoruz. 1.3280 üzerinde de günlük bazda 1.37 seviyesi yer alıyor. Aşağıya bakınca ise daha büyük bir düşüş görülüyor. 1.27 ve  1.25 yakın mesafeler, 1.2150 ise düzeltmenin tamamlanacağı nokta olarak görülüyor. Gün içinde en yüksek 1.3050 seviyeleri görülebilir.