Boj Başkanı Kuroda: Ek Teşvik İçin Bolca Yer Var

29 Ağustos 2016

UBS: BOJ büyük teşvik açıklayabilir

Boj Başkanı Kuroda: Ek Teşvik İçin Bolca Yer Var

UBS Wealth Management yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmaya çalışan Japonya Merkez Bankası (BOJ) 'nın, büyük teşvik programı açıklayabileceğini düşünüyor. 

UBS Wealth Management'ten Mark Haefele, Pazartesi günü gerçekleştirdiği mülakatta Japonya Merkez Bankasının hem parasal hem maliye politikası tarafında büyük bir teşvik programı açıklayabileceklerini ve sonrasında enflasyon hedefini azaltabileceklerini düşündüğünü ifade etti. Bunun, şokla farkındalık yaratıp yaratamayacaklarıyla ilgili olduğunu söyleyen Haefele, şu anda ek teşvik kullanacaklar gibi görünüyor şeklinde görüş bildirdi. 

Boj Başkanı Haruhiko Kuroda, ek teşvik için bolca yer olduğunu belirterek, gerekli olması durumunda haftasonu merkez banksının ek teşvik açıklamakta düşünmeyeceklerini iade etti.  Kuroda aynı zamanda, merkez Bankasının fiyat istikrarına ulaşmak için para politikasının en verimli nasıl kullanılacağını dikkatli bir şekilde gözden geçireceğini belirtti.

Boj'un dikkate aldığı enflasyon göstergesi, Japonya'da gıda fiyatları hariç tüketici fiyatları, Ağustos ayının başında açıklanan verilere göre, Temmuz ayında aynı dönemin bir önceki verisine göre yüzde 0.5 düşüş göstermişti.