Başbakan Ahmet Davutoğlu Kur , Faiz ve Enflasyonun Aşağı Yönlü Olacağını Belirtti

05 Nisan 2016

Yüksek bir büyümenin gerçekleşeceğini söylüyorduk, öyle de oldu. Türkiye ekonomisinde 4. çeyrekte %5.7'lik büyüme seçim şartları içinde gerçekleşti...

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kur , Faiz ve Enflasyonun Aşağı Yönlü Olacağını Belirtti

Başbakan Ahmet Davutoğlu " Önümüzdeki dönemde kur, faiz ve enflasyon aşağı yönde beraber hareket edecek " dedi. 


Davutoğlu, ekonomideki iyileşme ile ilgili çok iyi işaretler gelmeye başladığını belirterek " Yüksek bir büyümenin gerçekleşeceğini söylüyorduk, öyle de oldu. Türkiye ekonomisinde 4. çeyrekte %5.7'lik büyüme seçim şartları içinde gerçekleşti..." dedi. Türkiye'nin 25 çeyrek dönemde aralıksız büyüdüğünü söyleyen Davutoğlu " inanıyoruz ki 2016 yılı daha da bereketli olacak, kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye ekonomisini daha da fazla büyüteceğiz" dedi. Mart ayı enflasyonunun piyasa beklentisinin altında geldiğini hatırlatan Başbakan, enflasyonu daha da aşağılara çekmek için mücadele edeceklerini belirtti. 

 

Başbakan, " İnşallah enflasyonla birlikte faiz de aşağı doğru bir trend içine girecek ve önümüzdeki dönemde faizin, kurun ve enflasyonun birlikte aşağı bir trend içine girmiş olduğunu göreceğiz " değerlendirmesini yaptı.