Altın iki haftanın zirvesini gördü!

10 Nisan 2014

Spot altın fiyatları Çin\'de artan talep ve Ukrayna\'da yükselen politik tansiyonla destek buldu.

Altın iki haftanın zirvesini gördü!

Amerikan Merkez Bankası Fed\'in son toplantısının tutanaklarının açıklanmasının ardından altın yaklaşık 2 haftanın yükseğinin yakınlarında seyrediyor. Tutanaklar, bazı politika yapıcların daha öncesine göre öngördükleri gösterge faizin daha erken yükselebileceğine dair tahminleri hafifletti. 

Külçe altının onsu Singapur saati ile 08.41\'de 1,313.13 dolardan işlem görürken dün ise kıymetli metal Bloomberg jenerik fiyatlamasına göre  bir ayın en uzun serisi olan 2 günlük değer kazancının tamamlayarak 1,311.80 dolardan alıcı bulmuştu.altın fiyatları dün 26 Mart tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,315.18 dolara kadar yükselirken kayıplarını da eritmişti.

Fed Açık Piyasa Komitesi\'nin (FOMC) 18-19 Mart tarihlerindeki toplantısının tutanaklarına göre, bazı yetkililer, faiz oranı için yapılan tahmin medyanlarının parasal sıkılaştırmaya doğru bir adım olarak algılanabileceği konusunda endişe duyuyor.

Tutanaklarda, "Bazı üyeler, tahmin medyanındaki artışın, beklentileri abartı duruma getirdiğini belirtti. Üyeler, faiz tahminlerinin FOMC\'nin daha az destekleyici politikalara doğru bir adım attığı yönünde bir yanlış anlama yaratmasından endişe duyuyor" denildi.

Altın, 30 yıldan fazlasının en kötü yıllık kaybını vermesinin ardından bu yıl yüzde 9.3 yukarıda seyrediyor. Altının yükselişinde Ukrayna üzerinden yükselen tansiyon ve ABD ekonomisindeki toparlanmanın yavaşlayabileceğine dair endişeler de rol oynuyor.