ABD: Tüketici güveninde azalma

08 Temmuz 2009

ABD: Tüketici güveninde azalma
ABD News/Washington Post tarafından hesaplanan Tüketici Güveni Endeksi yeniden azaltmıştır. 29 haziran tarihine dek bu endeks -52 pkt seviyesine düşmüştü. Sorguya alınanların %8 ekonomiye güvendiklerini açıklamışlardır. Oy sorgulamalarında %42 ise rapor devrinde mali durumlarının sağlam olduğu açıklanmıştır. Tüketim ortamını değerlendirirken %22 memnunluğunu açıklamıştır. Geçen hafta bu gösterici %26'ydı. Son bir kaç hafta içinde tTüketici Güveni Endeksi yeteri kadar sert düşüş gösteriyor. Endeksin minimum seviyesi ocak ayında oluşmuştur(-54 pkt).

Fon piyasalarındaki aşırı iyimserlikten sonra yılın sonunadek tüketici inancında artış ihtimalleri bekleniyor. Sonuçta şuan piyasa ABD'de tüketim hareketleri ile ilgili hem zayıf, hem de olumlu haberler oldukça hassas karşılıyor. Ekonomistler tüketici güvenindeki artışın devletin gerçekleştirdiği ekonomi siyasete bağlı olduğunu düşünüyorlar. Devlet ekonomik krizle mücadele programlarına büyük miktarda para harcamaktadır. Ama istihdam göstergelerinde beklenilen rekor düşüşün etkisi sonucunda tüketici güveninde artış pespektifleri o kadar da olumsuz görünmüyor.

Tüketici inanç endeksi nüfusun bütün tabakalarını temsil eden ve rasgele seçilen 1000 tüketicinin oyları sonucunda hesaplanmaktadır. Endeks tüketici inancını 3 esas alanda belirliyor: Milli ekonomi duruma göre, kişisel mali durumuna göre ve tüketim ilgilerine göre. Gösterge 100 pkt. ve -100 pkt. arasında değer alır ve 1985. yıldan hesaplanmaktadır.