ABD piyasalarında gerginlik artmaktadır

01 Nisan 2010

ABD piyasalarında gerginlik artmaktadır

 

İstihdam piyasası ve bölgelerde sanayi üretimi ile ilgili negatif göstergelerin yayınlanması sebebiyle  Amerikan hisseleri değer kaybetmiştir. Petrol fiyatlarındaki artışın petro kimya ve enerji sektörünü temsil eden şirketlere pozitif etkisine rağmen,  hisse senedi piyasalarındaki gerginliği bir miktar da artırmıştır. Petrol fiyatlarının her varile 83 Dolar seviyesi üzerine çıkması Chevron şirketinin hisselerinin %1 pahalanmasına sebep olmuştur. Birinci çeyrekte kar raporunun yayınlanmasından  sonra Honeywell International Inc hisseleri de %1.2 değer kazanmıştır.

Wall-Street katılımcılarının dikkati sabit tempoyla gelişmeyen ekonominin problemlerine yönelmiştir. Yöneticilerin teminat endeksi 58.8 pkt.'a kadar düşüşle yayınlanmıştır, bu da uzmanları şaşırtmıştır. Geçen hafta içerisinde yatırımcılar fon piyasalarında 900 milyon Dolar’dan fazla kaynak çıkarmışlar. Sağlık sektöründe yeni yasanın kabul edilmesiyle birlikte  kar hacminin azalacağı ile ilgili açıklamalardan sonra Boeing Co hisseleri %0.9 değer kaybetmiştir. Piyasadakı kötümser düşüncelerin etkisiyle Dow Jones endeksi 50 pkt veya %0.46 gerilemeyle 10856.63 seviyesine inmiştir. Nasdaq endeksi ise 12 pkt. veya %0.52 gerileme ile 2397.96 pkt. seviyesine inmiştir. S&P endeksi ise 3 pkt. (%0.32) gerileme ile 1169.43 pkt. seviyesine kadar azalmıştır.

Amerikanın bu üç piyasada işlem hacmi 8 milyar hisseye kadar inmiştir.Bu son yıl içerisinde ortalama göstergelerden  aşağıdadır.