ABD’nin faiz derecelerini artıracağıyla ilgili olasılıklar kuvvetleniyor

18 Şubat 2010

ABD’nin faiz derecelerini artıracağıyla ilgili olasılıklar kuvvetleniyor

ABD ekonomisi ile ilgili yayımlanan pozitif göstergeler Dolar’ın diğer başlıca dövizler karşısında kur yükselişine sebep olmuş ve Euro’yu geçen oturumda kazandığı başarıdan mahrum etmiştir. Çarşamba günü Fedin Serbest Piyasada İşlemler üzerine Federal Komitesi tarafından yayımlanan protokoller ABD ekonomisi ile ümit verici portre oluşturmuştur. Bunun etkisi sonucunda ABD hükümetinin mevcut para-kredi politikasını normalleştireceği ve  faiz derecelerini artırması, diğer ülkelerden daha erken başlayacağıyla ilgili olasılıkları kuvvetlendirmiştir.

Washington’daki Tempus Consulting başkan yardımcısı Greg Salvacio “ABD ekonomisi kalkınmaktadır”. “Bu faiz derecelerinin artırılacağını tahmin etmeye olanak sağlıyor” açıklamasını yapmıştır.

Salı günü Euro’nun Dolar karşısındaki kuru Temmuz ayından başlayarak en yüksek günlük artışı göstermişti. Fakat Çarşamba günü dolar kaybettiği konumunu geri alabilmiştir. Avustralya ve Yeni Zellanda Dolar’ının da ABD Dolar’ı karşısında kuruna negative etki ettğini belirtelim.
Yunanistan’ın finansal problemleri ve ülkenin vergi-bütçe sistemindeki zorluklar Portekiz, İspanya ve İtalya ekonomisine de negatif etki edebileceğiyle ilgili endişeler  var. ABD ekonomisi ile ilgili olumlu göstergeler Euro’nun kurunu baskı altında tutuyor. Çarşamba günü Euro Dolar kuru karşısında %1.15 değer  kaybetmiştir.