ABD’nin ekonomik kalkınma temposunda duraklama oluşmuştur

24 Aralık 2009

ABD’nin ekonomik kalkınma temposunda duraklama oluşmuştur
Geçen ay ABD’de yeni konut satışları hacminin keskin düşüşü ile ilgili göstericilerin yayımından sonra Dolar değer kaybetmiştir. Tüm bunlar ekonomik kalkınmanın daha uzun zaman alacağıyla ilgili şüpheleri artırıyor.

Dolar’ın kuru Euro karşısında %0.8 inişle 1.4366 seviyesine inmiştir. New York işlem oturumunda ise petrol fiyatları %3.1 artışla 76.67 Dolar seviyesine yükselmiştir. Petrol fiyatlarındaki bu artış S&P 500 endeksinin de artışına ortam oluşturmuştur. Çin ve Hindistan’da ekonomik kalkınmanın daha hızlı olacağı ile ilgili olasılıkların etkisiyle, MSCİ (gelişmekte olan ülkelerde hisse seneti endeksi) endeksi %1.3 değer kazanmıştır. ABD Ticaret Ajansının verdiği bilgiye göre yeni konut satışları %11 azalmıştır. Bu Bloomberg ajansının ekonomistler arasında düzenlediği sorgu sonuçlarından da düşük göstergedir. Devlet tarafından vergi teşvik etme programının sonlanması Beazer Homes USA Inc. gibi büyük inşaat şirketlerini olumsuz etkilemiştir.

“Ekonomik kalkınma temposunda biz bir az duraklama görüyoruz. Konut pazarındaki durumu buna örnek vermek mümkündür”, - Boston Advisors ana yatırım yöneticisi Michael J. Vogelzang belirtmiştir.