ABD Mali Bakanlığı Citigroup Inc. bankasının hisselerindeki devlet payını satışa çıkarmayı planlıyor

30 Mart 2010

ABD Mali Bakanlığı Citigroup Inc. bankasının hisselerindeki devlet payını satışa çıkarmayı planlıyor
ABD Mali Bakanlığı Citigroup Inc. bankasının hisselerindeki devlet payının satışa çıkarılması planlarını açıklamıştır. Hisselerin satışı gelecek bir yıl içerisinde açık piyasada düzenlenecektir. Belirtelim ki, hisseleri devler tarafından alışı 2008 ve 2009-cu yıllarda finansal kriz zamanı hayata geçirilmişti. Şu anda bankanın sermayesinin %27-i devletindir. Eğer hisseler mevcut fiyatlarla satılırsa bu satıştan elde edilecek kar 7 milyar Dolar oluşturacaktır. Fakat satışların devamlılığı, hacmi ve zamanı bir çok faktörden asılı olacaktır. Mali Bakanlığı yatırımcıları heyecanlandırmamak için satışları yavaş yavaş gerçekleştirmeyi planlıyor. Belirtelim ki, bir sure once banka hisselerinin değerini düşürmek maksadıyla yeni emisyon isteklerini açıklamıştı. Mali Bakanlığın son açıklamaları ise Citigroup Inc bankasının bu planlarını zorlaştıra ve piyasada kurumun hisselerine teklifin artmasıyla sonuçlanabilir.

Devletin Citigroup Inc sernmayesinde payını satması bankanın hisselerinin %2.6 değer kaybı ile 4.19 Dolar seviyesine kadar inişine  sebep olmuştur. Durumla ilgili banka yetkilileri açıklama vermekten kaçınmışlar. Devletin bu kararı finansal kriz ile ilgili risklerin artık aradan kaldırıldığını gösteriyor. Vergi ödeyicilerinin paraları yeniden bütçeye geri veriliyor. Bununla beraber bu paraların ekonomide emisyon programını da karla sonuşlandırması mümkün olmuştur. Hormal hisselerin satışından sonra devlerin payında Citigroup Inc bankasının 20 milyar Dolar hacminde bonuslu hisseleri kalacaktır.

Belirtelim ki, devlet tarafından Citigroup Inc hisselerinin satışından sonra kurum yeniden yöneticilere çoklu miktarda avans ve bonuslar belirlemek imkanlarına sahip olacaklar.